مطالب مفید

فهرست مطالب

چاپ پارچه

  • چاپ سابلیمیشن sublimationاین نوع چاپ از چاپ های دیجیتال به شمار می رودودر این روش با فرایند تصعید (تبدیل مستقیم از حالت جامد به گاز) عمل چاپ با ماندگاری بالا روی کلیه الیاف پلی استر ، پلی استر ویسکوز و غیره انجام می شود. نام دیگر این چاپ ، چاپ ترانسفر است به این صورت که طرح مورد نظر بر روی کاغذ چاپ شده سپس با حرارت از روی کاغذ به پارچه منتقل می شود. برای این امر نیاز است از متخصص مربوطه به منظور انتخاب کاغذ و جوهر مناسب راهنمایی گرفته شود. گرما و دما نیز به همراه جنس پارچه و پرس در پیاده سازی طرح با کیفیت بسیار دارای اهمیت خواهد بود.
  • چاپ مستقیم DTGدر این روش جوهر به صورت مستقیم به پارچه افشان میشود. بر خلاف روش سابلیمیشن، در این روش جوهر به درون بافت های پارچه تزریق میشود.مراحل کمتری نسبت به روش سابلیمیشن دارد اما از معایب آن می توان به پر هزینه بودن و استفاده از جوهرهای با حساسیت بالا که موجب گرفتگی و آسیب رسیدن به هد ها در مدت زمان کوتاه میشود.
  • چاپ قالبی block printingاین نوع چاپ که یکی از قدیمی ترین روش های چاپ می باشد با استفاده از قالب های معمولا از جنس چوب انجام می شود. قالب را که با طرح مورد نظرتهیه شده روی پارچه یا نمد آغشته به رنگ می فشارند و سپس روی پارچه مورد نظر قرار داده و پرس می کنند.
  • چاپ برذاشتدر این نوع چاپ زمینه پارچه باید با رنگزاهایی که قابلیت برداشت را دارند رنگرزی شود، پس از آن با مواد برداشت کننده چاپ بر روی آن صورت می گیرد.بطور خلاصه به احیای رنگزا به وسیله ی ماده ی احیا کننده برداشت می گویند.
  • چاپ پفکیاین چاپ حالت حجمی دارد کخپه از سطح پارچه بالاتر قرار می گیرد.برای چاپ پفکی باید خمیر مخصوص این چاپ را با خمیر اورینت به همراه جوهر های موجود با نسبت مشخص مخلوط نموده و سپس چاپ انجام شود. چاپ مورد نظر برای پف کردن نیاز به حرارت تا حدود 140 درجه سانتی گراد دارد که به وسیله خشک کن قابل انجام می باشد.
  • انواع جوهرهای چاپ پارچهبطور کلی می توان جوهرها را طبق جنس الیاف پارچه ی مورد نظر تقسیم بندی کرد.لذا جوهرهایی که برای پارچه با الیاف مصنوعی استفاده میشود با جوهر برای پارچه با الیاف طبیعی متفاوت است. انواع جوهرها طبق مورد مصرف عبارتند از جوهرهای ری اکتیو و پیگمنت که معمولا برای پارچه با الیاف طبیعی استفاده می شود، جوهرهای سابلیمیشن و دیسپرز که در الیاف مصنوعی و الیاف ترکیبی استفاده میشوند و جوهرهای اسید با الیاف ابریشمی و نایلونی سازگارتر هستند.
WhatsApp chat